Jak zrobić remont mieszkania? Od czego zacząć?

od czego zacząć remont

Wiosna sprzyja remontom! Zazwyczaj gdy wpadamy na pomysł odświeżenia naszego wnętrza, chcielibyśmy to zrobić szybko i kompleksowo. Tymczasem spontaniczność w tym przypadku nie jest wskazana. Podpowiadamy, jak zaplanować remont i o czym pamiętać, by oszczędzić sobie nerwów.

Określ swoje oczekiwania  i budżet

Remont powinniśmy zacząć od notatnika i ołówka. Powinniśmy krytycznie przyjrzeć się pomieszczeniom w domu, a równocześnie znaleźć kompromis między naszymi oczekiwaniami a funkcjonalnością. Marzy nam się duża wanna, ale wystarcza miejsca tylko na prysznic? Sądzimy, że możemy odłożyć gipsowanie ścian na rzecz zakupu droższych mebli? Przedyskutujmy, czego nasze mieszkanie lub dom potrzebują najbardziej.

Określmy również budżet – często podczas remontu pojawiają się jakieś komplikacje, których nie braliśmy pod uwagę. Pula pieniędzy na remont powinna być powiększona o dodatkową kwotę na nieprzewidziane wydatki!

Ustal harmonogram prac

Uwzględnij wszystko, co wymaga naprawy – nawet konieczność wymiany kilku płytek. Pamiętaj również, że remont przeprowadza się w ustalonej kolejności, zaczynając od prac wymagających zmian konstrukcyjnych, a następnie tych związanych z instalacją, wymianą lub naprawą stolarki okiennej lub drzwiowej. Później przechodzimy do sufitów, ścian i podłóg, a na końcu myślimy o skręcaniu i ustawianiu mebli.

Warto również rozpocząć pracę od pomieszczeń najbardziej zniszczonych i wymagających najwięcej pracy, żeby jak najszybciej mieć je z głowy, a dopiero później remontować salon czy garderobę. Ustalmy również, gdzie składowane będą materiały budowlane, narzędzia, zakupy. To niby drobiazg, ale kiedy rozpoczniemy prace może się okazać, że zwyczajnie nie możemy się ze wszystkim pomieścić!

Wybierz sprawdzoną ekipę

Kiedy dokładnie wiesz, jaki remont planujesz i ile możesz na niego wydać pieniędzy, rozejrzyj się za profesjonalną ekipą remontową. Wbrew pozorom to często najtrudniejsze zadanie. Fachowcy zatrudnieni przy naszym remoncie muszą być rzetelni, terminowi i mieć rozległe doświadczenie w wielu kwestiach.

Zastanówmy się, czy będziemy mogli w jakikolwiek sposób zaangażować się w remont. Jeśli nie, postawmy na ekipę, która oferuje kompleksowe usługi, łącznie ze sprzątaniem, robieniem zakupów, dowożeniem towaru itp.

Jeśli z kolei marzą nam się designerskie wnętrza, a nie mamy smykałki do aranżacji, warto rozejrzeć się za fachowcami współpracującymi z architektem. Dzięki temu znacznie skrócimy czas remontu i na pewno będziemy zadowoleni z efektu! Czytajmy opinie, obejrzyjmy też zdjęcia realizacji przeprowadzonych u innych klientów. To często najlepszy dowód na możliwości danej ekipy remontowej!