Jaka tapeta do łazienki będzie najlepsza? Nasze porady

Tapeta do łazienki? Jeszcze nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić, że istnieje materiał, który wyparłby z tego pomieszczenia płytki ceramiczne. A jednak! Producenci nowoczesnych tapet prześcigają się w rozwiązaniach do łazienek, które cechują się nie tylko praktycznością, ale i designerskim wyglądem!

Tapeta do łazienki – co warto wiedzieć?

Łazienka, obok kuchni, jest jednym z najbardziej wymagających domowych pomieszczeń. Wilgoć, opary, większe szanse na zabrudzenie – to podstawowe sprawy, z którymi trzeba się zmierzyć, jeśli myślimy o remoncie.

Odpowiednia tapeta do łazienki powinna być zatem wodoodporna, wytrzymała i łatwa do czyszczenia. Świetnie, jeśli jej montaż będzie prosty, a wygląd nowoczesny i stylowy. Gdzie takiej szukać? W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się tapety winylowe, tapety z włókna szklanego oraz te laminowane. Podpowiadamy, czym cechuje się każda z nich!

Winylowa tapeta do łazienki

To wybór numer jeden, jeśli chcemy godnie zastąpić płytki ceramiczne, a równocześnie nie wydać ogromnych pieniędzy. Tapeta jest pokryta polichlorkiem winylu, który zabezpiecza materiał przed działaniem wilgoci. Podczas sprzątania wystarczy ją przetrzeć ściereczką. Lekko połyskująca, gładka powierzchnia, idealnie komponuje się z wyposażeniem łazienki. Wady? Tapeta winylowa jest bardziej podatna na uszkodzenia niż płytki ceramiczne, ale też łatwiej ją wymienić.

Wzornictwo takich tapet może wywołać zawrót głowy. Z łatwością dopasujemy kolor i wzór do charakteru naszego wnętrza. Delikatne beże, geometryczne wzory, liście, kwiaty, abstrakcje… Tutaj wszystko zależy od fantazji właścicieli. Warto dodać, że struktura takich tapet pozwala na ich zakładanie na płytki, co znacznie upraszcza szybkie remonty i pozwala np. zamaskować drobne pęknięcia czy ubytki podłoża.

Tapety z włókna szklanego i laminowane do łazienki

Większym wydatkiem do łazienki będą tapety z włókna szklanego. Są niezwykle wytrzymałe, można je również malować odpowiednią farbą hydrofobową. Posiadają wszystkie niezbędne właściwości, by zamontować je w łazience – są wodoszczelne i łatwe w pielęgnacji. Jedynym minusem może być nieco problematyczny demontaż, ale z drugiej strony tapety z włókna szklanego są tak solidne, że nieprędko przyjdzie nam je zrywać ze ścian!

Ostatnim, ale wcale nie najgorszym pomysłem, jest wybór tapety laminowanej. Wykończona lateksem, również jest wodoszczelna, choć mówi się o tym, że warto zabezpieczyć ją dodatkowo szklaną okładziną. Tapety laminowane mogą występować w wariancie 3D, czyli z nadrukiem przestrzennym, który w wielu sytuacjach optycznie powiększy wnętrze.