Panele podłogowe cieszą się coraz większą popularnością. Klienci doceniają je za trwałość i estetyczny wygląd, są łatwe w montażu i dużo tańsze niż np. podłoga drewniana. Jakie panele z szerokiej oferty można dziś wybrać?
Panele podłogowe – cechy
Do najważniejszych zalet paneli podłogowych zaliczamy możliwość wyboru produktu o podwyższonej klasie ścieralności, przyjemny dla oka, pasujący do wielu aranżacji wygląd, możliwość łatwego montażu w technologii „na klik” oraz łatwość w pielęgnacji.
Panele są odporne na działanie szkodliwych czynników, nie blakną, idealnie nadają się zarówno do kuchni, jak i do salonu. Wersja o podwyższonej klasie ścieralności sprawdzi się również w obiektach użyteczności publiczności i wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest spore. Odporność paneli oznaczona jest klasą AC i numerem; obecnie te najtrwalsze mają symbol AC5.
Panele laminowane, drewniane i winylowe
Panele możemy podzielić ze względu na ich wykonanie. Te pierwsze są tańsze, a ich górną warstwę zabezpiecza się laminatem. Wzór pokryty jest specjalnym rodzajem żywicy, który zabezpiecza przed ścieraniem i wsiąkaniem wody. Rdzeń paneli wykonuje się z płyty drewnopochodnej, a spód z kilku warstw papieru lub laminatu.
Panele drewniane są droższe, bo powstają z naturalnego surowca. Nie skrzypią, nie wymagają kleju do montażu, a gdy ulegną zniszczeniu – będzie można je cyklinować tak jak inne drewniane podłogi. Jeśli chodzi o budowę paneli drewnianych, warto zaznaczyć, że tylko wierzchnia warstwa powstaje z naturalnego, twardego surowca. Rdzeń tworzą najczęściej deszczułki, a spód – płyty drewnopochodne.
Panele winylowe są uważane za bardziej odporne i komfortowe dla użytkowników niż panele laminowane. Mają właściwości antypoślizgowe i antystatyczne, mogą być zakładane nawet w pokojach dziecięcych. Wierzchnia część powstaje z winylu, wzór pokrywa się substancją odporną na ścieranie, rdzeń tworzy płyta HDF, a spód – podkład korkowy, gwarantujący lepsze tłumienie hałasów.
Panele podłogowe – jakie wybrać?
Aby najlepiej dopasować panele do naszych potrzeb, powinniśmy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Do sypialni czy salonu można wybrać produkt o klasie ścieralności AC3 lub AC4. Jeśli szukamy miękkości i dobrego wygłuszenia, dobrym pomysłem będą panele z korkową warstwą od spodu.
W kwestii kolorystyki mamy pełną dowolność. Jasne, przypominające drewno panele będą wyglądać elegancko i schludnie niemal w każdym pomieszczeniu. Jeśli lubimy mniej klasyczne wnętrza, bez problemu znajdziemy panele z bogatymi dekorami.
Kiedy planujemy remont, warto kwestię wyboru paneli powierzyć ekipie remontowej, która nie tylko doradzi (i często zakupi) potrzebny towar, ale również podpowie – po konsultacji z architektem – jaki styl będzie najodpowiedniejszy dla naszego wnętrza.