Wyspa kuchenna to często spotykany trend w aranżacji tego pomieszczenia. Najlepiej zaprezentuje się w kuchni typu open space, otwartej na salon, świetnie też będzie się komponować z nowoczesnymi meblami i dodatkami, choć nie jest to regułą.
Wyspa kuchenna – zalety
Zacznijmy od tego, jakie zalety może mieć taki projekt zagospodarowania przestrzeni kuchennej. Przede wszystkim zyskujemy dodatkowy blat roboczy, a zatem – więcej miejsca np. na rozwałkowanie ciasta czy krojenie produktów. Jeśli zaprojektujemy wyspę w taki sposób, by miała szuflady, będziemy też mogli przechowywać tam niezbędne akcesoria.
Przy wyspie o odpowiedniej wysokości można nawet zjeść posiłek – wystarczy dostawić krzesełka. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić miejsce na klasycznych blatach, montują w tym miejscu zlew – to również opcja, którą warto przemyśleć. Nade wszystko wyspa czyni z naszej kuchni miejsce bardziej nowoczesne i funkcjonalne, dlatego właśnie jest tak chętnie wykorzystywanym pomysłem aranżacyjnym.
O czym trzeba pamiętać, projektując wyspę kuchenną?
Po pierwsze, musimy uwzględnić jej wysokość – zbyt wysoka lub za niska uniemożliwi komfortowe przygotowywanie posiłków. Jeśli zamierzamy do niej dostawić krzesła, również trzeba to wziąć pod uwagę na etapie planowania.
Wyspa powinna być ulokowana w takim miejscu w kuchni, aby dawała swobodny dostęp do innych sprzętów AGD czy szafek. Nie może być tak, że zajmie wolne miejsce i zmusi nas do przeciskania się między meblami. Przy takiej aranżacji warto zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który podpowie, jakie rozwiązania będą funkcjonalne, a równocześnie – przyjemne dla oka.
Wsparcie architekta pozwoli nam również wybrać solidne materiały, z których wyspa zostanie wykonana. Te słabej jakości się nie sprawdzą, bo dodatkowego blatu roboczego w kuchni raczej nie będziemy oszczędzać.
Wyspa kuchenna – jakie oświetlenie?
To kolejny istotny punkt planowania przestrzeni. Nie ma nic gorszego, niż szykowanie nawet zwykłych kanapek w ciemnej, źle oświetlonej kuchni. Tuż nad wyspą powinny się znaleźć punkty świetlne – mogą to być designerskie, wiszące lampy, które wpasują się w wystrój całego pomieszczenia.
Niektórzy wolą zawiesić trzy lampy z kloszem, inni decydują się na poprzeczną, minimalistyczną listwę, którą zawiesza się nad wyspą. Niezależnie od naszych upodobań światła musi być naprawdę sporo, bo od tego zależy wygoda korzystania z kuchni. W tym przypadku również polecamy ekipę remontową, która współpracuje z architektami – dzięki połączeniu sił mamy szansę na naprawdę ciekawy projekt, zupełnie odmieniający wygląd naszej kuchni.